+48 22 213 91 30         biuro@praktycybiznesu.org

Szkolenia dla firm wykonawczych

Szkolenia dla firm wykonawczych – Jak skutecznie je prowadzić?
19
lis

Jak skutecznie prowadzić szkolenia dla firm wykonawczych w branży budowlanej?

Szkolenia dla firm wykonawczych oraz prezentacje techniczne lub produktowe to dobry sposób na dotarcie do potencjalnych klientów w branży budowlanej. Celem tych spotkań jest nie tylko to, by edukować wykonawców np. w prawidłowym montażu urządzeń i tym samym minimalizować  problem  reklamacji, ale przede wszystkim, by przywiązać do marki. Jak to zrobić, czyli jak prowadzić skuteczne szkolenia dla firm w branży budowlanej?

Marzeniem każdego producenta jest to, aby wykonawca był nie tylko jego klientem, ale i propagatorem określonych rozwiązań wśród swoich klientów.

Zasadność takich działań raczej nie budzi zastrzeżeń. Dowodem tego jest, iż niemal wszystkie firmy produkcyjne i handlowe w branży budowlanej stosują tego typu działania. Skoro wszyscy tak robią, to czy to na pewno działa i czy jeszcze ma sens?

Okazuje się, że działa, co więcej, jak dotąd, trudno o lepszą formę oddziaływania na wykonawców. Jednak w bogatej ofercie różnego rodzaju szkoleń, wykonawcy zaczynają coraz selektywnej przebierać i są coraz bardziej wybredni – czy jest to bezzasadne? Liczący się na rynku wykonawca nie ma czasu na korzystanie z wszystkich proponowanych programów, a więc musi dokonywać wyboru.

Nasuwa się zatem ważne pytanie – czego oczekuje wykonawca od szkolenia w jakim chce uczestniczyć, jakimi kryteriami się kieruje decydując się na udział? Jak skutecznie prowadzić szkolenia dla firm wykonawczych w branży budowlanej, by osiągnąć swój cel. By uczestnicy szkoleń stali się propagatorami marki.

Postanowiliśmy zapytać o to liczących się w branży sanitarno-grzewczej instalatorów.

W październiku 2014 roku przeprowadziliśmy badanie, aby dowiedzieć się: czy wykonawcy chętnie uczestniczą w szkoleniach? Z naszych ustaleń wynika, iż 3/4 badanych chętnie przychodzi na szkolenia, ale średnio w roku bywa nie częściej niż na 3- 4 takich spotkaniach.

Głównym kryterium wyboru jest lokalizacja szkolenia i marka producenta, który organizuje szkolenie, a dopiero w dalszej kolejności temat i termin szkolenia. Największa grupa wykonawców poszukuje informacji i szczegółowej wiedzy, na temat produktów, na których już pracuje. Niemal równie liczna grupa wykonawców poszukuje nowości produktowych i nowych technologii i w tym obszarze chętnie uczy się i poszerza swoją wiedzę.

 

A czego oczekują od samego szkolenia i od prowadzącego?

Przede wszystkim rzetelnej wiedzy i umiejętności jej przekazywania. Patrząc na rynek szkoleń technicznych i produktowych, to poza specyficznymi parametrami oferowanych urządzeń i proponowanych technologii, które same przyciągają wykonawców. Drugim istotnym elementem jest osoba prowadzącego szkolenie. Od niej bowiem zależy, czy szkolenie będzie interesujące, czy wiedza zostanie odpowiednio przekazana i  co ważniejsze właściwie przyswojona przez uczestników oraz czy zyska on sobie przychylność szkolonej grupy.

Przychylność ta jest elementem niezbędnym, gdyż prowadzący, nie mający wystarczającej wiedzy technicznej nie jest autorytetem. Mało kompetentni szkoleniowcy, zamiast profesjonalnie promować markę stosując merytoryczne argumenty, reklamują urządzenia płytkimi, nachalnymi hasłami.

Jest to jeden z najistotniejszych zarzutów jakie stawiają wykonawcy prowadzącym szkolenie. Taki zarzut jest dowodem rozminięcia się z celem, bo szkolenie się odbyło, grupa była zainteresowana i aktywna,  ale czy została przekonana?

  • Czy wykonawcy zostali po szkoleniu z przekonaniem, że prezentowano im wyjątkowo interesujące rozwiązanie i mają na to szereg niezbitych dowodów?
  • Czy prowadzący zafascynował ich swoją pasją, czy raczej odstręczył tym, że nie potrafił odpowiedzieć na wiele pytań?

 

A zatem jak prowadzić skuteczne  szkolenia dla firmy wykonawczych w branży budowlanej?

Odpowiedź nie jest prosta i oczywista, ale ma swój początek w:

  • Poznaniu oczekiwań osób do jakich to szkolenie jest adresowane.
  • Kolejna rzecz to ciekawy temat, który będzie interesujący dla wykonawców.
  • Najważniejsza kwestia to prowadzący, który albo pociągnie za sobą (nie tylko za produktem) grupę wiernych fanów.

Oczywiście to nie wszystko. Jest jeszcze wiele detali, które mają ogromne znaczenie w całym tym procesie, ale na początek zapraszamy do zapoznania się z wynikami naszego badania na temat oczekiwań wykonawców wobec szkoleń i prezentacji produktowych.

 

 

Podaj swój adres e-mail i pobierz RAPORT Z BADANIA
    Dodatkowo zobacz Video