+48 22 213 91 30         biuro@praktycybiznesu.org

Szkolenia techniczne -3 rzeczy, które musisz wiedzieć

Szkolenia techniczne -3 rzeczy, które musisz wiedzieć
23
lut

Szkolenia techniczne –

3 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim staniesz przed audytorium

 

Szkolenia techniczne i prezentacje produktowe są prowadzone nie tylko przez trenerów, którzy zostali do tej roli solidnie przygotowani. W branżach technicznch jest to zadanie realizowane przez Doradców Technicznych, Przedstawicieli Handlowych oraz inne osoby, których zadaniem jest przekazywanie wiedzy produktowej.

Dobra znajomość produktu i wiedza techniczna są oczywiście niezbędne – szkoleniowiec musi wiedzieć o czym mówi. Ważne jest również to, w jaki sposób przekazuje swoją wiedzę oraz czy prowadzone przez niego prezentacje osiągają założone cele?

W jakim celu prowadzone są szkolenia techniczne?

Pierwsza kwestia to uświadomienie sobie: jakiemu celowi szkolenie ma służyć? Nie chodzi przecież tylko o przekazanie informacji na temat parametrów technicznych – to wszystko jest zawarte w materiałach informacyjnych. Celem szkolenia jest wywieranie wpływu na uczestników tak, by ich nastawienie do produktów było pozytywne. Uczestnicy powinni być pod wrażeniem nie tylko poszczególnych rozwiązań technicznych lub nowoczesnej technologii. Często  argumentem mającym dla nich znaczenie może być atrakcyjność cenowa, wygoda montażu, ekonomia użytkowania, czy np. zasady funkcjonowania serwisu. Ważne jest również to, jakie skojarzenia i emocje wywołują w słuchaczach oferowanie rozwiązania.

Szkoleniowiec powinien więc wywierać na uczestników na tyle silny, pozytywny wpływ, by po szkoleniu zapragnęli doświadczyć korzyści jakie płyną ze stosowania promowanych rozwiązań. To ambitny cel i dlatego też wymaga dobrego przygotowania.

Kompetencje komunikacyjne są ważniejsze niż wiedza techniczna

Precyzyjne wyrażanie własnych myśli, umiejętne dobieranie słów i prowadzenie myśli słuchaczy w określonym kierunku to sposób na osiągnięcie celu szkolenia. Tak naprawdę nie ma znaczenia o jakim produkcie jest mowa, ważne jest to, czy ktoś chce go mieć. Same dane techniczne nie spowodują “apetytu” uczestników. Oni potrzebują bardziej wyrafinowanych bodźców, aby podjęli decyzje o nawiązaniu współpracy. Koniecznie wyrafinowanych, gdyż zbyt bezpośrednia i nachalna reklama spowoduje efekt niechęci u słuchaczy, niechęci do szkoleniowca i do produktu – takie zachowania nie budzą bowiem zaufania.

Rozumienie zachowań uczestników uchroni Cię od wielu kłopotów

Kolejnym niezwykle ważnym elementem pracy szkoleniowca jest rozumienie zachowania uczestników i właściwe reagowanie na nie.  Jest to umiejętność kreowania właściwej atmosfery, przełamywania barier, czy np. zdobywania zaufania. Podczas szkoleń, gdy uwaga wszystkich skoncentrowana jest na prowadzącym, niezwykle istotne są gesty, mimika twarzy, sposób zwracania się do uczestników, czy reagowania na to, co dzieję się w trakcie spotkania. Nieświadomość mechanizmów rządzących zachowaniem ludzi lub brak wyczulenia na zachowanie uczestników naraża prowadzącego na spore kłopoty.

Jak prowadzić szkolenia techniczne

Skuteczność szkoleń zależy od poziomu przygotowania oraz od umiejętności prowadzącego. Aby pomóc Tobie w rozwoju Twoich kompetencji oraz ułatwić realizację Twojej drogi zawodowej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

Poniżej polecamy I część bezpłatnego poradnika “Jak prowadzić szkolenia techniczne i prezentacje produktowe”, w którym zamieszczone są  dobre rady oraz przykłady, jak sobie radzić podczas pracy z grupą.

Podaj swój adres e-mail i pobierz PORADNIK    Zapraszamy również do prowadzonej przez Fundację Szkoły Trenerów Produktowych, w której mocno pracujemy nad tym, abyś został absolutnie profesjonalnym szkoleniowcem.

     

    ZOBACZ PROGRAM SZKOŁY TRENERÓW PRODUKTOWYCH

    Zachęcamy również do odwiedzenia kanału YouTube, gdzie znajdziesz wiele bezpłatnych fragmentów szkoleń